A Társadalomkutatás Jelentése és Meghatározása

Társadalomkutatás jelentése

Mi a társadalmi kutatás; A társadalmi kutatás azt a kutatást jelenti, amelyben logikus és rendszerezett módszereket alkalmazva új ismereteket szereznek a társadalmi eseményekkel kapcsolatban. Ezt nevezzük társadalmi kutatásnak.

A társadalmi kutatás két szóból áll - ‘társadalmi’ és ‘kutatás’.

A társadalmi szó jelentése - a társadalomhoz kapcsolódó, azaz olyan emberek, akiknek kapcsolatuk van a társadalommal, és nincs kapcsolatuk az élettelen anyagokkal, a társadalom azt jelenti, hogy nemcsak emberek vannak benne, hanem azok is, akik csoportban élnek, mint például a hangyák csoportja, az állatok és madarak csoportját is társadalomnak nevezzük, azaz sokan vannak, és csoportban élnek. A kutatás szó jelentése - a kutatás szó az angol ‘Research’ szó magyar fordítása. Ezt két részre lehet bontani - ‘Re’ és ‘Search’. A ‘Re’ szó jelentése újra. A ‘Search’ szó jelentése keresni. Tehát a kutatás szó szó szerinti jelentése újra keresni, ami azt jelenti, hogy többször keresni.

A társadalmi kutatás meghatározása:

Mozer szerint - “A társadalmi eseményekkel és problémákkal kapcsolatos új ismeretek megszerzésére irányuló rendszer és vizsgálatot nevezzük társadalmi kutatásnak.”

A társadalmi kutatás céljai:

1. Megoldás - A társadalmi kutatás első célja, hogy megoldja a konkrét problémákat.

2. Ismeretek szerzése - A társadalmi kutatás második célja, hogy tiszta ismereteket szerezzen a társadalmi valóságról, és fejlessze és bővítse az elméleteket.

3. Újra vizsgálat - A meglévő és jelenlegi elméletek újra vizsgálata.

4. Új elméletek létrehozása - A társadalmi kutatás célja nem különleges, hanem új tények felfedezése vagy régi tények új módon történő elemzése, hogy tesztelje a jelenlegi elméletek alkalmazhatóságát, és szükség esetén módosítsa őket, és új elméleteket hozzon létre.

5. Elméleti cél - A társadalmi kutatásnak más fontos célja is van, mint más kutatásoknak, hogy ismereteket szerezzen, amit elméleti célként nevezünk. Ilyen kutatásokban új tényeket fedeznek fel a társadalmi eseményekkel kapcsolatban, ellenőrzik a régi szabályokat, vagy növelik a már rendelkezésre álló ismereteket.

6. Gyakorlati cél - A társadalmi kutatásnak gyakorlati célja is van. A kutatásból származó ismereteket az események problémáinak megoldására használják.

A társadalmi kutatás jelentősége:

1. Segít az ismeretek fejlesztésében - A társadalmi kutatás segít az emberi ismeretek folyamatos növelésében. Ez fejleszti az értelmet is. A jelenlegi bonyolult társadalmat csak az ismeretek folyamatos növekedése révén lehet megérteni.

2. Segít az ismeretlenség és a babona megszüntetésében - A társadalmi kutatás új ismeretek révén segít megszüntetni a tudatlanságot és a babonát. Az ismeretekkel rendelkező személyt arra ösztönzi, hogy dobja el ezeket a babonákat.

3. Segít a társadalmi kontrollban - A társadalmi kutatás által nyújtott ismeretek segítenek a társadalmi kontrollban is. Így megállapítható, hogy mely események vagy tendenciák veszélyeztetik a társadalmi rendet.

4. Segít a társadalmi problémákban - A jelenlegi emberi élet tele van problémákkal. A társadalmi kutatás segíthet a társadalmi problémák megoldásában.

5. Segít a társadalmi jólétben - A társadalmi kutatás tudományos alapot ad a társadalmi reformokhoz. A társadalmi kutatás segítségével megérthetők és megszüntethetők a különböző társadalmi visszásságok.

6. Segít a társadalom tudományos tanulmányozásában - A társadalmi kutatás segít a társadalom különböző aspektusainak és bennük rejlő bonyolultságoknak a tudományos ismeretében. Ez segít megérteni a társadalmi sokféleséget.

7. Segít a jövőbeli előrejelzésben - A társadalmi kutatás segít a társadalmi valóság megértésében és a kapcsolódó szabályok és elvek létrehozásában. Ez segít a jelenlegi helyzetek tudományos elemzésében és a jövőbeli becslések elkészítésében.

A társadalmi kutatás jellemzői:

1. A társadalmi kutatás kapcsolódik a társadalmi események alapos tanulmányozásához tudományos módszerek alkalmazásával.

2. A társadalmi kutatás nem korlátozza magát a különböző tudományos eszközökön, módszereken és eljárásokon való alkalmazásra, hanem hangsúlyt fektet az újító módszerek fejlesztésére is.

3. A társadalmi kutatásban nemcsak a különböző társadalmi eseményeket és problémákat tanulmányozzák tudományosan, hanem új ismereteket is létrehoznak.

4. A társadalmi kutatás feltárja az ok-okozati összefüggéseket a különböző társadalmi tények és események között. Ennek oka az, hogy a társadalmi események nem függetlenek egymástól, hanem kapcsolódnak egymáshoz.

5. A társadalmi kutatásban, ahol új tényeket keresnek, ott a régi tényeket és a korábbi állapotú elméleteket is újra vizsgálják és ellenőrzik.

6. A társadalmi kutatás egy olyan módszer, amelyben a fogalmak alkalmazhatóságát vizsgálják vagy tesztelik.

7. A társadalmi kutatásból származó következtetések alkalmazása az elméletek formájában egy tudományos módszer, azaz ez magában foglalja az új elméletek létrehozását is.

8. A társadalmi kutatás, amely hangsúlyt fektet a tiszta ismeretek keresésére, ugyanakkor alkalmazza azt a gyakorlati problémák megoldására is.

Comments